Grevă grevă, dar de unde?
Înțeleg că astăzi vor avea loc niște mitinguri de mare anvergură, ca să protesteze împotriva reducerilor de salarii and shit. Bine, sunt profund convins că o să fie niște mici paranghelii, organizate de PSD, dar asta e altceva.
Eu sunt curios doar care e logica după care operează chestiile astea. Deci e clar că nu sunt bani. E clar pentru toată lumea că aparatul bugetar e umflat ca un țâfoi. Și totuși noi merem și-o punem de-o grevă.
Păi bă, dacă nu sunt bani, adică fizic, nu sunt, de unde să vă dea taica bani? Să tipărească Băse, fie-i numele de tristă amintire, niște euroi?
Nu aș vrea să fiu înțeles greșit, îl urăsc pe Băse din adâncul sufletului, dar eu știu că la mine în casă, dacă nu avem bani, toți strângem cureaua și încercăm să muncim mai mult, să trecem peste hopul respectiv.
Cum ar fi dacă aș intra în grevă din cauză că nu aduc suficienți bani în casă? Mi-aș lua o farfurie în dinți, nu?





De unde? De prin agentiile guvernamentale care dorm bine mersi negadilate nici in fund.
Oricum stai linistit, nu vei vedea azi la miting vamesi, profesori de materii meditabile, medici care ce spaga
O schimbare trebuie facuta,clar ! Daca noi numai importam, in general alimentare,care se papa si platim cu bani care nu se mai intorc in tara(ca nu prea facem exporturi), normal ca nu mai sunt bani.
Daca “inteligentii” nostri guvernanti nu creaza conditiile optime pentru dezvoltarea de noi locuri de munca, care sa PRODUCA ceva si pentru export, poate s-o mai echilibra balanta de plati.
Daca pana acum am platit importurile prin imprumuturi,de acum trebuie facuta o schimbare. Ce vina au oamenii simpli care habar nu au de chestiile astea? Nu au fost ei responsabili de guvernare. Ce vina au pensionarii?
sunt pro greva din punctul de vedere al presiunii asupra conducerii tarii
sunt contra greva deoarece participa anumite categori de persoane din aparatul bugetar (politisti care isi recupereaza reducerea de 25% printr-o simpla spaga de o zi, vamesii, “plimbaretii de hartii de prin institutii”, etc)
arhi,
Daca realitatea economica ar fi cum spui atunci da articolul pune punctul pe i. Eu cred ca te inseli totusi.
Fizic nu exista bani la buget? Gresit! Banii sunt dar nu pot sa mai acopere pensii de 8000 la magistrati si de 5000 la secretare pe la guvern.
Cei care protesteaza nu sunt cei care reusesc in 6 luni sa isi ia din salariu Audi A4 cu banii jos(bugetari) ci majoritatea care dupa o luna de ore peste program si muncit in weekend nu vor mai primi nici cei 800 lei mizerabili ci vor trebui la aceeasi atmosfera sa se multumeasca cu mai putin.
De ce nu se gandeste nici un “destept” sa taie intre 25 si 35% la orice bugetar care are peste 3000 pensie sau salariu?
Nu sunt bani? Hai sa taiem tot de la aia care abia isi duc zilele, pentru ca eu cu 7000 RON salariu pentru frecat menta printr-un birou sa ma doara in cot ca voi lua poate 5000 unde tot nimic nu fac.
Nu pot sa nu ma intreb, daca tu om cetatean fara afinitati politice si interese meschine nu pot sa vada lucrurile astea , atunci cum sa le vada cei cu cheia de la seif?
Eu am altă problemă. Dacă mă duc la miting îmi dau și mie șepcuță din aia frumos colorată și steguleț ?
Nu e problema faptul ca nu sunt bani. Bani sunt! Insa sunt directionati foarte gresit. Uite-te pe ce se dau zeci si sute de milioane de euro, din partea Guvernului, Presedentiei. Uite-te cat costa o masina, un stilou, o apa si apoi vei vedea ca de aceea nu exista bani. Pentru ca o apa plata se vinde cu 10.000 de euro si o masina cu 1 milion de euro…
@Mister_Q
de acord cu tine
@Mister_Q, greșit. Nu-i ironic faptul că mai toți cei veniți azi la miting sunt aduși (și manevrați) fix de ăia cu salarii mari (mult prea mari și nesimțite) și afaceri cu bani de la buget ?
La noi liderul sindical e o glumă proastă…
criza in romania abia de acum o sa simta in adevaraul sens al cuvantului… intrebarea e cat o sa tina? iar o luam de la capat, iar si iar; trebuia sa se opresca risipa din banul public si sa nu se taie din banii pensionarilor, care au contribuit pentru pensia lor; in concluzie, pensia de stat nu e sigura…
sunt curios de 2 lucruri:
1 dacă într-o companie ar scădea veniturile şi s-ar face grevă să crească salariile ce s-ar întâmpla? (ar falimenta comapnia sau ar concedia din oameni, simplu)
2 dacă s-ar face proteste în afara orelor de lucru, câţi bugetari ar mai participa?
@Meekuu,
Daca te referi ca as fi gresit ceva in argumentare ma tem ca nu ai explicat ce.
Aspectul adus de tine este unul colateral pe care il aprob deschis desi este doar partial adevarat. Daca ar fi in totalitate adevarat ar insemna ca de fapt oamenii sunt multumiti cu deciziile , singura problema reala fiind nesimtirea disperata a PSD-ului.
PSD este doar un caine care incearca acum sa profite de pe urma situatiei, insa nu ei sunt principalii vinovati.
Bineinteles nu vreau sa impun o anume idee. Opinez dupa propria intelegere a contextului social, si a situatiei in sine.
@Meekuu,
Daca te referi ca as fi gresit ceva in argumentare ma tem ca nu ai explicat ce.
Aspectul adus de tine este unul colateral pe care il aprob deschis desi este doar partial adevarat. Daca ar fi in totalitate adevarat ar insemna ca de fapt oamenii sunt multumiti cu deciziile , singura problema reala fiind nesimtirea disperata a PSD-ului.
PSD este doar un caine care incearca acum sa profite de pe urma situatiei, insa nu ei sunt principalii vinovati.
Bineinteles nu vreau sa impun o anume idee. Opinez dupa propria intelegere a contextului social, si a situatiei in sine.
Cat despre liderul sindical din nefericire ai dreptate. E de prisos sa mai adaug ceva.
@Meekuu,
Daca te referi ca as fi gresit ceva in argumentare ma tem ca nu ai explicat ce.
Aspectul adus de tine este unul colateral pe care il aprob deschis desi este doar partial adevarat. Daca ar fi in totalitate adevarat ar insemna ca de fapt oamenii sunt multumiti cu deciziile , singura problema reala fiind nesimtirea disperata a PSD-ului.
PSD este doar un caine care incearca acum sa profite de pe urma situatiei, insa nu ei sunt principalii vinovati.
Bineinteles nu vreau sa impun o anume idee. Opinez dupa propria intelegere a contextului social, si a situatiei in sine.
Cat despre liderul sindical din nefericire ai dreptate. E de prisos sa mai adaug ceva. La geografie nu ne pricepem dar la geometrie suntem experti.
Nu va suparati, de la care ghiseu imi pot ridica pasaportul ?
Si la mine in casa e la fel; dar daca romanii se hotarasc sa plece raman mai multi batrani( pensionari) mai putini muncitori si de aceea mai putini bani la buget.
Eu zic ca principalii vinovati sunt cei din clica lu’ base pentru ca nu sunt in stare sa administreze cum trebuie si nu in ultimul rand sunt prea multi ”muncitori” angrentati in sistemul imunintar al statului.
“Cum ar fi dacă aș intra în grevă din cauză că nu aduc suficienți bani în casă? Mi-aș lua o farfurie în dinți, nu?”
Comparatia nu e buna.
Bani nu aduci in casa pentru ca ii cheltui pentru ca ii bei.
Si atunci sotia ta ar trebui sa faca o greva. De exemplu sa nu iti mai faca mancare.
Bani sunt, s-a mai spus si mai sus.
Insa, pe de o parte, foarte multi nu ajung la stat (evaziune), iar pe de cealalta parte, si cu aia putini care sunt se face risipa.
*Bani nu aduci in casa pentru pentru ca ii bei.
Toti sunt in stare sa protesteze si sa comenteze insa nimeni nu mai face nimic pentru a castiga ceva in plus. Tipic romanesc !
Exista o problema pe blog, sau am zis ceva nepotrivit si mi s-a interzis postarea?
De unde ?
Uite de-aici !
http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/romania-are-bani-unde-sunt-ei-187074.html
Scuze pentru postarile multiple. Am citit articolul dupa ce am comentat.
mie mi-a placut un anume comentariu facut de un om al muncii in domeniul privat la indemnul facut de catre bugetari la SOLIDATRITATE :
era ceva gen… “TU UNDE ERAI BUGETARE LA ORA 19 SEARA CAND EU MUNCEAM SI MA GANDEAM DACA MAI PRIND TRAMVAIUL ACASA? PROBABIL IN SANUL FAMILIEI, BAND O BERE RELAXAT….TU UNDE ERAI IN SAMBETELE IN CARE EU FACEAM ORE SUPLIMENTARE SA MAI CASTIG UN BAN SI RESPECT TERMENE CARE IN PRIVAT TREBUIE RESPECTATE? PROBABIL LA GRATARE CU PRIETENII LA PADURE…TU UNDE ERAI IN MIJLOCUL VERII CAND EU FACEAM TRAINING-URI SA FIU BUN SA NU DEA FIRMA FALIMENT DE INCOMPETENTA MEA? ERAI PROBABIL IN CONCEDIU LA MARE PLATIT DIN BANII DE CONCEDIU SAU DIN AL 13-LEA SALAR……ACUM VREI SOLIDARITATE??? SOLIDARITATE????……MA MAI GANDESC!!!!!!”
MI-A PLACUT COMENTARIUL TIPULUI DE ASTA L-AM SCRIS AICI:D
Suntem o tara de prostituate si cocalari… din ce rahat vreti sa facem bani? romanilor le este mai frica de munca decat de dracu…
Norocosule!
Numai una?
Vreau o nevasta ca a ta. 
@Mister_Q
Greșit este argumentul legat de bunăstarea materială a celor care protestează. Permite-mi să mă îndoiesc de treaba asta. Oile or fi ele amărâte și disperate dar ciobanii pun pariu că-s cu BMW-urile la poartă.
Da, sunt convins că-i miting împins de la spate fix de ăia care n-au probleme existențiale legate de ce să pună pe masă azi.
Și mai întreb ceva ca prostu’ , unde erau ăștia care fac grevă azi atunci când se cheltuiau bani de la buget pe toate prostiile. Și s-au cheltuit nene de 20 de ani încoace în toate părțile.
Mi se pare o prostie să faci grevă în ultimul ceas când până acum ai trăit pe principiul “da’ lasă-i să fure atâta timp cât ne dau și nouă”.
P.S. Să dau și-un scan după fluturașul cu salariul de bugetar. Care are într-adevăr 5 cifre numai că două-s după virgulă…
Eu astept sa dam faliment
Oricum astea nu is proteste
Proteste is alea in franta/grecia nu porcheria de la noi ..